Butter paneer (Utazásunk ízei III. rész – India)
Leírás
Az indiai konyháról nekem is sokáig nagyon határozott véleményem volt, hogy “én ezt nem szeretem”. Minden csupa szósz és iszonyatosan csípős. Aztán néhány éve a Gasztrowerk oktatásnak része volt egy közös főzés egy indiai séffel (Allen Diwan, jelenleg a Pesti chutney étterem séfje a Bródy Sándor utcában). Akkor rájöttem, hogy az indiai konyha igenis finom, csak hiba volt a budapesti indiai “kifőzdék” alapján véleményt alkotnom. Azóta szeretem az indiait és már bátran kísérletezem az fűszereikkel is. Nem mellékesen pedig végre megtanultam jól rizst főzni. Hálás köszönet a séfnek! Ábel pedig az indiai koszton tanulta meg, hogy vegetariánus ebéddel annyira jól lehet lakni, hogy már nem is kell vacsorázni.
De hol ettem a legfinomabb indiait? Indiában? Nem, hanem a “szomszédos” Ománban. A multikulti országok nagy előnye, hogy változatos a konyhájuk. Így van ez Ománban is, ahol a sok indiai vendégmunkás magával hozta az otthoni ízeket. Egy finom fűszeres-vajas sajt egy kis indiai naan kenyérrel a hotel mögötti eldugott, “no name” étteremben teljesen levett minket a lábunkról.
A butter paneer nagyon leegyszerűsítve fűszeres paradicsomszószos sajtkockákat takar, a férjem kedvence és egyúttal az Ő specialitása. Igen, ezt mindig Ő készíti az én reszortom csak a friss lepényt megsütni hozzá. Tudom, jó dolgom van😊
Fogadj el egy jó tanácsot: amikor még csak ismerkedsz az indiai konyhával kezdd egy nagyon jó étteremmel, hogy ne fuss mellékvágányra, mint én. Vagy pedig főzz otthon, akkor magadnak hangolhatod a fűszerezést. Először még bátortalanul nyúltam a rengeteg fűszerhez, hogy ez “biztos mind kell?”, de felesleges izgulni: az indiai konyhának a sok-sok különleges fűszerben van a lelke. Ne aggódj ha nincs otthon mindegyik… ha ötféle van a nyolcból azzal már nekiállhatsz. Ha belejössz, akkor pedig már bátran fogsz velük bánni és csak szórni az ételbe, mint valami varázsport. És ha nem csípős, a gyereked is imádni fogja!
Mennyi idősen:
Mindig vedd figyelembe, hogy a te babád miket eszik, milyen alapanyagokat vezettél már be neki!
Különleges alapanyag:
- paneer (friss sajt, kapható arab és ázsiai boltokban vagy otthon is elkészíthető: csak tej és citrom/ecet kell hozzá)
- garam masala fűszerkeverék (részletesen a Spájz rovatban)
Ínyenc baba recepthez használható még: csicseriborsós sütőtök curry, indiai lencsefőzelék,
- görögszéna levél (részletesen a Spájz rovatban)
Ínyenc baba recepthez használható még: csicseriborsós sütőtök curry, indiai lencsefőzelék, vöröslencse curry
Hozzávalók (4 adaghoz):
Elkészítés
-
A kesudiót leforrázzuk bőséges forró vízzel és a főzés végéig állni hagyjuk.
-
A vajat beledobjuk egy lábasba (mély és keskeny legyen, hogy tudjunk benne botmixerrel pürésíteni) és elkezdjük olvasztani. Beletesszük az apró kockákra vágott hagymát és lassú tűzön karamellizálni kezdjük. Nem szabad a hagymának pirulnia, éppen csak rotyognia kell – kb 10 percig. Ekkor hozzáadjuk az összes fűszert (a petrezselyem/koriander kivételével) és újabb 10 percre van szükség, hogy a fűszerek aromái kioldódjanak a vajban. Időnként keverjük meg, ha túl száraz lenne adjunk még hozzá vajat. Ez a fűszeres édeskés karamellizált vaj adja majd az étel alapját.
-
Vegyük ki a kemény fűszereket (babérlevél, fahéj, kardamom, szegfűszeg, csillagánizs) majd öntsük fel a tejszínnel és a paradicsommal, forraljuk fel majd dobjuk bele a lecsöpögtetett kesudiót is. Turmixoljuk simára botmixerrel. Adhatunk hozzá a végén egy kevés cukrot is, ha édesebben szeretjük.
-
Tegyük rá a kb 1-1.5cm kockákra vágott paneer sajtot, szórjuk meg a zöldfűszerrel és tálalhatjuk is – autentikusan chapati kenyérrel, de lehet bármilyen lepénykenyér vagy tortilla is. A felnőtt adagba szórjunk bőkezűen chilit is, hogy átérezzük az igazi indiai feelinget.
Megjegyzések
Tipp:
- vegán verzióban sajt helyett tofuval, vaj helyett margarinnal is készülhet.