Caponata, szicíliai lecsó

Két kedvenc olasz régiónk van: Puglia és Szicília. Pugliáról már sokszor ódákat zengtem, hogy egy igazi sajt mennyország a lágy sajtok kedvelőinek, de ha kicsit még délebbre kalandozunk is igazi különlegességekre bukkanunk. Ha hajlandóak vagyunk túllépni a pizza, pasta kettősén – nagyon megéri -, mert akkor jönnek az igazán izgalmas dolgok, mint például a caponata, amit talán szicíliai lecsóként emlegethetünk. Igazi délolasz étel. Ahogy az a magyar lecsók esetében is lenni szokott nincs egy recept, mindenki készíti a maga verzióját. A caponata is pont ilyen. Ami mindig van benne az padlizsán, hagyma, paradicsom, a többi már nem szentírás. Ha savanykásabbra akarjuk hangolni kapribogyó és olajbogyó kerül bele, de mehet bele mazsola, édeskömény, mindenki másra esküszik. Lenti recept sem szentírás, készítsd el a Te verziód. Nem szereted a szárzellert? Hagyd ki és növeld a többi hozzávalót. Kínálhatjuk pirítóssal, kenyérrel, lehet előétel, főétel már magában is, de édes-savanyú ízvilága miatt húsok és halak mellé is izgalmas köret. Intenzív, kicsit tüzes ízét tálaláskor a tetejére kanalazott tejföllel lágyíthatjuk, pont mint a mi lecsónknál is. Talán nem szentségtörés. Csak az olaszok meg nem tudják. 😊
pinit View Gallery 2 photos
Nehézség: Kezdő Elkészítési idő 15 mins Főzési/sütési idő 30 mins Teljes idő 45 perc

Leírás

Mennyi idősen: A padlizsán enyhén kesernyés íze a besózás miatt egyáltalán nem érezhető és a többi zöldséggel egy teljesen új étel születik, amin már intenzíven se a cukkini, se a padlizsán jellegzetes íze nem érezhető. Nem cukkini és padlizsán rajongó babáknál is érdemes vele próbálkozni.

Az ecet, kapribogyó miatt egy intenzív ízvilágú zöldséges étel, ha minden kerül bele, akkor 1 éves kor után javaslom. Kevesebb ecettel, cukor nélkül és a sós kapribogyó elhagyásával hamarabb (10 hónapos kortól) is kínálhatjuk.

Mindig vedd figyelembe, hogy a te babád miket eszik, milyen alapanyagokat vezettél már be neki!

Különleges alapanyag: nincs

Hozzávalók (3 adaghoz):

Elkészítés

  1. A padlizsánt kb 2 cm-es kockákra vágjuk, besózzuk és egy szűrőben 1-2 órát állni hagyjuk (ezzel a művelettel megszabadulunk a padlizsán kissé kesernyés ízétől, nem érdemes kihagyni). Utána alaposan leöblítjük. A cukkinit hasonló darabokra vágjuk, az egészet összeforgatjuk 3-4 ek olívaolajjal és sütőben 200 fokon kb 15 percig sütjük, amíg minkettő megpuhul.

  2. Közben előkészítjük a többi zöldséget. Felaprítjuk a hagymát, paradicsomot is kisebb kockákra vágjuk, szárzellert kb. fél cm vastagan felszeleteljük. Kapribogyót ha nagyobb változatot választunk, akkor azt is daraboljuk.

  3. A maradék olívaolajon megdinszteljük a hagymát, hozzáadjuk a paradicsomot. (Ha kisebb babának is készítjük, akkor a szárzellert a paradicsommal együtt adjuk hozzá, hogy az is megpuhuljon.) Közepes hőfokon addig rotyogtatjuk, amíg a paradicsom összeesik. Hozzáadjuk a szárzellert, cukkinit, padlizsánt, paradicsompürét, az ecetet, cukrot, sózzuk, borsozzuk és az egészet néhány perc alatt (kb 5 perc) összerottyantjuk. A cukor és az ecet ennyi idő alatt kicsit besűrűsödik és már utolsó lépésként csak a friss bazsalikomot és kapribogyót kell beleszórni és készen is vagyunk. A szárzeller még enyhén roppanós állaga jól fog állni az egész lecsónak.

https://www.instagram.com/inyencbaba/