Hummusz
Leírás
Mennyi idősen:
A csicseriborsót már 7-8 hónapos kortól be lehet vezetni a babának, hogy ismerkedjen vele. Ilyenkor kombinálhatjuk a csicserit párolt körtével és pici fahéjjal, akkor egy édeskésebb ízvilágot kapunk, édeskrumplival és csipet római köménnyel pedig egy sósabb változatot készíthetünk. A csicseriborsót bevezetésével egy szuper tápanyagforrással ismertethetjük meg a babát kitűnő fehérje- és kalciumforrás, magas vas- és rosttartalommal.
7-8 hónapos kortól a szemámmag is bevezethető, a többi olajos maghoz hasonlóan először nagyon keveset és őrölt formában kínáljuk a babának. Belekeverhetjük zöldség és húsgolyókba vagy kínálhatjuk magkrém formájában – szezámpaszta (tahini) – pl. joghurt vagy zabkása tetejére. A csicserit is ízesíthetjük vele egy kevés római köménnyel és pici olajat is keverhetünk hozzá, akkor már kapunk egy baba változatot a lenti hummuszra.
A teljes receptet 1 éves kor után ajánlom. A nyers fokhagyma fogyasztása sokszor okozhat gyomorpanaszokat (felnőtteknél is), ha erőteljesnek érzed a fohagyma ízét, használj kevesebbet, vagy forrázással is finomabbra hangolható az íze.
Mindig vedd figyelembe, hogy a te babád miket eszik, milyen alapanyagokat vezettél már be neki!
Különleges alapanyag: tahini (szezámpaszta)
- Mihez használhatod még: baba ganoush, muhammara
Hozzávalók (egy konzerv csicseriből):
Elkészítés
-
A csicseriborsót (néhány szem kivételével – ezt díszítésnek félretesszük) egy keskeny és mély pohárba tesszük – ilyet általában adnak a botmixerek mellé. Ha nincs ilyenünk, egy nagyobb befőttes üvegben is elkészíthetjük. A csicseri konzerv levéből csak a felét öntsük bele először, a többit tegyük félre. Kanalazzuk bele a tahinit is – vegyük figyelembe, hogy a tahinit jól fel kell keverni előtte mert az alja be tud keményedni amíg a tetején csak folyós olaj marad.
-
Alaposan turmixoljuk le a csicserit a tahinivel. Ha túl száraz (nehezen dolgozik a mixer) akkor kicsit mindig öntsünk hozzá a főzőléből – de vigyázzunk, ne legyen túl híg. Mindig jussunk el a legmagasabb fokozatig a botmixeren, a darabos hummusz nem kellemes. (Az esetleg fagyasztásra szánt részt ilyenkor vegyük ki – a citrom/fokhagyma és római kömény fagyasztás után nem annyira friss ízű.)
-
Csavarjuk bele a citromot, nyomjuk bele a fokhagymát és a római köményt – majd ismét jó alaposan keverjük (turmixoljuk) le. Kicsi sóval ízesítsük, majd saját ízlésünk szerint plusz citrom/fokhagyma/só kerülhet bele. Kis gyerekeknél vegyük figyelembe, hogy a nyers fokhagyma izgatja a gyomrot – ne legyen benne túl sok!
-
Autentikus tálaláshoz szedjük ki a hummuszt egy tálba, a közepébe kanállal egy kis kör alakú “árkot” készítsünk amit öntsünk ki olívaolajjal. Középre a pár szem csicseri és egy-két petrezselyemlevél kerülhet. Megszórhatjuk őrölt chilivel, pirospaprikával. Hűtőben 3-4 napig is eláll.
Megjegyzések
ℹ️ Tipp:
- mivel a turmixolás sok mosogatnivalóval jár, érdemes több adagot készíteni belőle és lefagyasztani. Ha csak a csicseriborsót és a tahinit a többi összetevő nélkül leturmixoljuk, akkor minőségromlás nélkül fagyasztható és kiolvasztható. A többit csak keverjük bele frissen és kész a remek hummusz.
- Tahinit otthon is készíthetsz, szezámmagból és olajból.
- A maradék csicseri főzőlé remek tojásfehérje helyettesítő – ne dobjuk ki! Kemény habbá verhető ami vegán és pici babáknak is adható. Tökéletes csokimousse készíthető belőle, de piskótatésztákban is kiváltható vele a tojás.
- Kiváló alap hummusz, ami könnyen tovább ízesíthető. Ha a díszítéshez használt olívaolajba kevés chilit és pirospaprikát keverünk, máris egy paprikás ízű hummuszt kapunk.