Milánói rizottó

Ez a recept az alapanyagokról szól: a húsleves és a keménysajt íze dönti el, milyen lesz a végeredmény. Készítheted leveskockából és grana padanoból is, de igazán finom a maradék (vagy fagyasztott) házi húslevestől és a parmezántól lesz. Fél óra aktív munka kell az elkészítéséhez (folyamatos kevergetés), de megéri a fáradságot! A rizottó kellemes, lágy, ugyanakkor kicsit pikáns ízét a sok parmezán és a fehérbor adja meg. A parmezán kirobbanó umami ízt kölcsönöz, a fehérbor pedig egy kis savasságot visz bele. Igen ám, de babáknak, kisebb gyerekeknek még az elforralt alkoholt tartalmazó étel sem javasolt (mivel hosszabb forralás után is marad még benne bőven alkohol). Jött a kérdés…Mit tegyünk, ha mégis hiányzik ez az étel és a picinek is adni akarunk? A megoldás, hogy a fehérbort fehérborecetre cseréltem, azzal csempészve bele a savas ízt és ezzel megszületett a bababarát verzió.
pinit Galéria megtekintése 2 képek
Nehézség: Kezdő Elkészítési idő 5 perc Főzési/sütési idő 30 perc Teljes idő 35 perc

Leírás

Mennyi idősen:  a sok sajt és a karakteres íze miatt csak 1 éves kor után javaslom.

Mindig vedd figyelembe, hogy a te babád miket eszik, milyen alapanyagokat vezettél már be neki!

Különleges alapanyag: nincs

Hozzávalók (két felnőtt és egy gyerek részére):

Elkészítés

  1. A levest felmelegítjük és a főzés végéig forrón tartjuk (ezzel gyorsítjuk a főzést, hiszen nem fogja folyamatosan visszahűteni a rizst).

  2. A vaj felét bedobjuk egy serpenyőbe és magas hőfokon melegíteni kezdjük. Ha felolvadt a vaj, mehet bele a nagyon apróra vágott hagyma. Kb. fél perc után (épp hogy kissé megfonnyad a hagyma) beledobjuk a rizst és folyamatosan keverve pirítani kezdjük. Beleöntjük a borecetet is (ne hajolj fölé közben!). Ha csak felnőttek eszik, 1dl fehérbor mehet az ecet helyett.

  3. A rizst addig pirítjuk amíg kissé üvegesedni kezd és diós illatot áraszt – de ne várjuk meg azt, hogy a hagyma bárhol sötétbarnává piruljon! Azonnal öntsük fel a húsleves felével, vegyük közepesre a lángot és tegyünk bele egy késhegynyi sáfrányt (vagy kurkumát). Ettől lesz klasszikus színe az ételnek.

  4. Amíg az első adag leves elforr a rizsről, reszeljük le a sajtot és a vaj másik felét vágjuk kb 1cm kockákra.  

  5. Egy fa spatulával ellenőrizzük a rizst: ha a serpenyő alján keresztben végighúzva lassan, mézszerűen folyik össze a szaft, akkor jöhet a következő merőkanálnyi leves. Egyszerre mindig csak egy kanállal. Folyamatosan kevergessük, ne égjen oda! Ha megint mézszerű, jöhet a következő…

  6. Kb. 20 perc után kezdjük el kóstolgatni a rizst, eddigre már az összes levest fel kellett szívnia. Ha még mindig kemény, adjunk hozzá leves helyett meleg vizet kiegészítésnek. Amikor már majdnem kész (icipicit roppanós, de ehető), igyekezzünk annyi vizet keverni hozzá, hogy kellően szaftos legyen, de mézszerű állagú. Ekkor vegyük le a tűzről.

  7. Egy-két perc pihentetés után keverjük bele a vajkockákat és a sajtot, mehet bele só-bors. Ha túl szárazra sikerült, most még lehet kis vízzel/levessel hígítani. Pihentessük pár percet tálalás előtt. Ideális esetben a rizs bőségesen szaftos lében úszik – de ez a tányérból villával nyomtalanul megehető. (Nekünk sem sikerül mindig, ne aggódj!)

Megjegyzések

ℹ️ Tipp: 

  • ezért a receptért érdemes mindig többet főzni a hús/csont/zöldséglevesből. A maradékot nyugodtan forrald be kisebb térfogatra, tedd el a mélyhűtődbe és legközelebb kapd elő visszahígítva egy jó kis rizottó kedvéért!
https://www.instagram.com/inyencbaba/