Mogyorós-kókuszos csokimousse őszibarackkal (vegán)
Leírás
Mogyoróvajból használhatunk sós változatot, csak egy kis extra pikantériát visz a dologba. Házi mogyoróvaj receptet itt találtok a honlapon.
Mennyi idősen: csokoládé gyerekeknek csak 2 éves kor után!
A földimogyoró az egyik legfőbb allergén, csak akkor kínáljuk a kisgyereknek, ha előzőleg nem okozott semmilyen problémát.
Mindig vedd figyelembe, hogy a te babád miket eszik, milyen alapanyagokat vezettél már be neki!
Különleges alapanyag: csicseriborsó/fehérbab főzőleve (aquafaba), részletesen itt írtam róla
Hozzávalók (2 adaghoz):
Elkészítés
-
Az étcsokit feldaraboljuk és mikróban vagy vízgőz felett megolvasztjuk. (Mikróban csak akkor, ha már kitapasztaltuk mennyi idő kell pontosan, hogy a csoki még véletlenül se égjen meg). Ha megolvadt, félretesszük, hagyjuk majdnem szobahőmérsékletűre (de még olvadtra) hűlni. Addig pont elkészül a hab.
-
A csicseri/fehérbab leszűrt főzőlevét egy tálba rakjuk és elektromos habverővel kemény habbá verjük. A kemény állag elérése kicsivel több ideig tart, mint tojás esetében, tehát nem kell kétségbeesni, hogy ebből bizony soha nem lesz hab. Ha már félkemény, hozzáadjuk a cukrot/más édesítőt és beleöntünk kb. negyed kávéskanálnyi ecetet (Ez stabilizálja a habot, jobb lesz a tartása. Én borecetet vagy almaecetet szoktam használni, a lágyabb íze miatt.) és addig verjük, amíg kemény hab lesz belőle.
-
Ha a barack nagyon jó érett, akkor villával összenyomkodjuk, ha keményebb, akkor aprítóban pürésítjük és hozzákeverjük a csokihoz. Belekeverjük a mogyoróvajat és kókuszt, majd az egészet 1-2 evőkanálnyi habbal fellazítjuk. A többi habot néhány gyors mozdulattal belekeverjük – vigyázva, hogy ne “keverjük túl”, mert ez is összeesik akárcsak a tojásfehérje. Kis tálkákba kanalazzuk és fogyasztás előtt 1-2 órára a hűtőbe tesszük. Tálaláskor a maradék kockázott barackkal, kókuszchipssel, mogyoróval díszíthetjük.