Sült húsos vietnámi tésztasaláta

A vietnámi konyhából sokan csak a pho-t ismerik - pedig olyan ez, mintha a magyar konyhából csakis gulyást ennénk. Ha egyetlen nemzet konyháját kellene életünk végéig enni, Ábel nagy bajban lenne hogy az olasz vagy a vietnámi közül melyiket válassza – mindkettő hihetetlenül változatos. Az ismertebb thai konyhához képest kevésbé intenzív fűszerek dominálják, az ízek sokszor egyáltalán nem csípősek és fűszeresek hanem letisztultak. Ez a vietnami tésztasaláta egy jó „kapudrog” lehet a vietnami konyha felé, Olívia is imádja. A receptben tulajdonképpen két nagy kedvencünket a bun bo nam bo-t, ami egy hideg grill húsos tésztasaláta ötvöztük a bun cha-val, ami egy szószos sült császárhús. Minden valamire való vietnámi étterem étlapján megtalálható ez a kettő. Figyeljünk oda, hogy ezt a tésztaételt nem forrón hanem langyosan (lényegében szobahőmérsékleten) kell fogyasztani, mivel így jönnek át a legjobban az ízei. A lelke a friss zöldségekben és az „asztali szósz”-ban rejlik: zöld koriander nélkül ne is álljunk neki, de ha friss thai bazsalikomot tudunk szerezni akkor megütöttük a jackpotot és máris Hanoiban érezhetjük magunkat!
pinit Galéria megtekintése 2 képek

Sült húsos vietnámi tésztasaláta

Nehézség: Középszint Elkészítési idő 30 perc Teljes idő 30 perc

Leírás

Mennyi idősen: bárhogy gondolkodtam, hogy mit mire cseréljek ki, hogy baba kompatibilis legyen, de annyi minden kellene, hogy semmi nem maradna az eredeti ételből és ízeiből. 1 éves kor után javaslom csak. A különleges szószokat ekkor is csak egyesével és kis mennyiségben vezessük be a baba étrendjébe.

Mindig vedd figyelembe, hogy a te babád miket eszik, milyen alapanyagokat vezettél már be neki!

Különleges alapanyag: halszósz, szójaszósz, hoisin szósz, mungóbabcsíra (Spájz rovatban mindről részletesen is olvashatsz)

Ínyenc baba recept, amihez még használhatod:

Hozzávalók (2 adag + 1 gyerek):

Elkészítés

  1. Elkészítjük az asztali szószt: egy egész citrom levét összeöntjük a halszósszal, a cukorral, egy gerezd átnyomott fokhagymával és a vízzel és jól összekeverjük, hogy a cukor feloldódjon. A szószt megkóstolva egyensúlynak kell lenni az ízek között: sem túl édes, sem túl savanyú, sem túl „halas” nem szabad legyen. Ha egyszerűen csak finom, akkor eltaláltuk az arányokat 😊 – ha nem, akkor igazítsuk ízlésünk szerint.

  2. A húst kb. fél cm vastag csíkokra vágjuk falatnyi méretben. Ráöntjük a szójaszószt és a hoisin szószt, fél evőkanál olajat, majd jól elkeverjük pácolódni kicsit.

  3. A répát egy zöldséghámozóval hosszú vékony csíkokra szeleteljük majd ezeket keresztben kettévágjuk. Besózzuk egy tk sóval majd elkeverve egy szűrőbe tesszük alatta egy tányérral és állni hagyjuk pár percet. A babcsírát leforrázzuk lobogó vízzel kb. 30mp-re (kissé roppanós maradjon) majd hideg vízzel lehűtjük. Ráöntünk 3ek-t az asztali szószból majd elkeverjük. Összetörünk egy mozsárban 2 evőkanál (sótlan, pörkölt) földimogyorót is.

  4. Megfőzzük az üvegtésztát a csomagolás előírása szerint, majd leöblítjük és belekeverjük az asztali szósz felét.  Amíg fő a tészta a húst kevés (mogyoró)olajon, nagy lángon serpenyőben megsütjük. Ideális esetben az édes szósz rákaramellizálódik a húsra – ha nem, az is mehet a tésztára.

  5. A répából kinyomkodjuk a só által kioldott levét, átöblítjük tiszta vízzel, ismét kinyomjuk majd összekeverjük a tésztával, a hússal, megszórjuk az aprított korianderrel/thai bazsalikommal, babcsírával, mogyoróval. Az asztali szósz maradékát külön tálaljuk, amit ízlés szerint lehet adagolni. (Van aki „lucskosan”, van aki szárazabban szereti – de az ízét minden esetben a szósz adja!)

Megjegyzések

Tipp:

  • ha nincs hoisin szószunk, használjunk édes („thick”) szójaszószt vagy akár kevés mézet helyette. A lényeg, hogy a hús édes/sós ízvilágú legyen és a szósz a hő hatására karamellizálódni tudjon. Az asztali szószt próbáljuk ki fasírtot mártogatva is, a Funky Pho egykori tulajai tippje alapján már próbáltuk és szerintünk is isteni 😊.
https://www.instagram.com/inyencbaba/