Vöröslencse curry
Leírás
Mennyi idősen:
7-8 hónapos kortól a vöröslencsét készítsük el együtt a répával, vöröshagyma helyett kevés újhagymával és adhatunk a püréhez almát is. Olajnak válassz szőlőmagolajat.
9-10 hónapos kortól már bátran rakhatsz hozzá egy nagyon kevés római köményt/gyömbér port/curry port (amiben nincs chili) is. Egyszerre csak egy fűszert javaslok. Mehet bele már a paradicsom is. A végén megszórhatod kevés aprított korianderrel.
Az összes hozzávalóval együtt 1 éves kortól javaslom a curryt.
Vöröslencséről picit bővebben egy előző receptben, Narancsos-currys vöröslencse leves.
Mindig vedd figyelembe, hogy a te babád miket eszik, milyen alapanyagokat vezettél már be neki! Fűszereket fokozatosan vezessük be, ne rögtön az erőteljesebb ízekkel kezdjük.
Különleges alapanyag: egzotikus fűszerek. Részletesen a Spájz rovatban olvashatsz róla.
Hozzávalók (4-5 adaghoz):
Hozzávalók a csapátihoz (8-10 darabhoz):
Elkészítés
Curry:
-
Egy lábasban az olajon lepirítjuk a jó apróra vágott hagymát, fokhagymát, gyömbért (gyömbért reszelni is lehet). A curry port, a kurkumával és római köménnyel kurkumával és esetleg pici chilivel (ha babának is készül akkor a végén adjuk hozzá a chilit a felnőtt adaghoz) együtt a hagymás keverékhez adjuk. Addig pirítjuk alacsony lángon, amíg a fűszerek illatozni kezdenek.
-
Mehet hozzá az apró kockákra vágott sárgarépa. Kb. 2-3 percig pirítsuk a répát a fűszerekkel együtt, hogy ne égjen oda tehetünk bele egy keveset a paradicsomból. Utána adjuk hozzá a maradék paradicsomot, a vöröslencsét, kókusztejet, vizet és morzsoljuk bele a görögszéna levelet.
-
Várjuk meg, amíg felforr, majd alacsony lángon főzzük amíg a lencse és a répa megpuhul (ez kb. 20-25 perc), közben néha keverjük meg. Ha kész kóstoljuk meg a felnőtt adagot sózzuk ízlés szerint és megszórhatjuk őrölt chilivel is.
-
Házi csapatival az igazi, de ha azt nem készítünk hozzá, akkor basmati/jázmin rizzsel tálaljuk. Szórjuk meg aprított friss korianderzölddel/petrezselyemmel a tetejét, ízesítsük kevés lime- vagy citromlével.
Csapáti (chapati):
-
Összekeverjük a liszteket a sóval majd hozzáadjuk a vizet. Elkezdjük kézzel összegyúrni a tésztát. Ha túl lágynak, ragacsosnak érezzük, akkor plusz liszt hozzáadásával javíthatunk az állagán. 2-3 perc gyúrás után szép homogén, rugalmas, lágy tésztát kapunk.
-
Lefedve legalább 30 percig állni hagyjuk. De ha van több idő, állhat többet is, csak jobb lesz. Pihentetés után diónyi golyókat formázunk belőle a tenyerünkkel. Lisztezett deszkán kb 1 mm vastagságúra nyújtjuk.
-
Szárazon felhevítünk egy palacsintasütőt és belerakjuk a kinyújtott lepényt. Arra ügyeljünk, hogy a felesleges lisztet a két tenyerünk között csapkodjuk le a lepényről, hogy ne égjen sütés közben. Amikor elkezd hólyagosodni (kb 1 perc után) a szélein nyomkodjuk le fa lapáttal és fordítsuk meg. Pár másodperc után ez az oldal is megpirul. A kész lepényt kenjük meg vajjal.